Niedziela i Tydzień Misyjny - okazja do pomocy misjom
19 października, obchodzimy Światowy Dzień Misyjny. W Polsce rozpocznie on Tydzień Misyjny, któremu będzie towarzyszyć hasło: Z Ewangelią wśród narodów. 14 października w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się prezentacja orędzia misyjnego papieża Franciszka na to święto misji.

Podczas konferencji orędzie misyjne papieża Franciszka na Niedzielę Misyjną 2014 zaprezentował ks. dr Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, który powiedział: „Wczytując się w tegoroczne orędzie misyjne papieża Franciszka, można zauważyć, że sięgnął on do Evangelii nuntiandi, adhortacji O ewangelizacji w świecie współczesnym, autorstwa Pawła VI, który zostałbeatyfikowany w  Niedzielę Misyjną. Papież Franciszek już w pierwszych zdaniach jednoznacznie, że ciągle jest tak wielu ludzi, którzy nie znają Chrystusa i dlatego dzieło misyjne jest nadal aktualne. Ten Światowy Dzień Misyjny – to wielkie święto misji. Jest to szczególny moment, w którym wierni z różnych kontynentów angażują się poprzez modlitwy i konkretne gesty solidarności we wspieranie młodych Kościołów na terenach misyjnych”. Papież nazywa ten dzień „świętem łaski i radości” – zaznaczył ks. Atłas. Papież Franciszek wyjaśnia, że to...
Czytaj całość
 
ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA NA ŚWIATOWY DZIEŃ MISYJNY 2014
Drodzy Bracia i Siostry! Dziś jeszcze bardzo dużo ludzi na świecie nie zna Jezusa Chrystusa. Dlatego misja „ad gentes” pozostaje sprawą bardzo pilną. Do uczestniczenia w niej powołani są wszyscy należący do Kościoła, dlatego że Kościół jest ze swej natury misyjny: narodził się „wychodząc” do ludzi. Światowy Dzień Misyjny to wyjątkowy czas, kiedy wierni różnych kontynentów angażują się poprzez modlitwę i konkretne czyny solidarności we wspieranie młodych Kościołów na terenach misyjnych.

Jest to czas okazywania wdzięczności i radości. Wdzięczności – dlatego że Duch Święty, posłany przez Ojca, daje mądrość i siłę tym, którzy poddają się Jego działaniu. Radości – dlatego że Jezus Chrystus, Syn Ojca, posłany do ewangelizacji świata, wspiera i towarzyszy naszym misyjnym wysiłkom. Chciałbym więc zaprezentować biblijny obraz pokazujący radość Jezusa i Jego uczniów jako misjonarzy, który znajdujemy w Ewangelii św. Łukasza (por. 10, 21-23).

1. Ewangelista opowiada, jak to Pan posłał siedemdziesięciu dwóch uczniów, po dwóch, do miast i wsi, aby głosili, że Królestwo Boże jest bliskie i aby przygotowali ludzi na spotkanie z Jezusem. Po wypełnieniu tej misji głoszenia, uczniowie powrócili pełni radości: radość jest więc tematem wiodącym tego pierwszego i niezapomnianego doświadczenia misyjnego. Wtedy...
Czytaj całość
 
Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu
Człowiek, który nie ma się czym pochwalić o sobie, najczęściej podejmuje temat o innych osobach, by odwrócić uwagę od siebie, gdyż nikt nie lubi mówić o swoich słabościach, upadkach, potknięciach... Każdy chce uchodzić za osobę doskonałą więc najłatwiej mówić o wadach czy przewinieniach innych, posu-wając się nawet do własnej interpretacji faktów z życia innych, a nadto do koloryzowania (zmyślania) – szkalując tym samym drugą osobę.

Co więcej, ludzie nawet nie uświadamiają sobie, jak wielkie to przewinienie moralne i jak wielką krzywdę wyrządza się tym drugiej osobie, a najbardziej sobie. Bo to przecież wkracza „na obszar” sądzenia innych, pozostaje w mocy Boga.
Do tego typu działań człowiek uzurpuje sobie prawo pod każdą szerokością geograficzną, niezależnie od rozwoju cywilizacyjnego czy kulturowego.

Kobieta pracowała w ogrodzie, w dżungli, kilkaset metrów od wioski. Gorąco. Mieszkańcy...
Czytaj całość
 
Wystawa maryjna w Itaperunie
Parafia św. Benedykta Czarnego w Itaperunie intensywnie przeżywa duchowość miesiąca października.

Przez cały miesiąc poświęcony różańcowi można obejrzeć wystawę maryjną, która została usytuowana w nowej zakrystii i biurze parafialnym. Wystawa ma na celu przypomnieć ważność modlitwy różańcowej i kultu Tej, którą Jezus nam dał za Matkę. Św. Jan Paweł II przedstawił nam ten moment słowami: „Prosząc umiłowanego ucznia aby traktował Najświętszą Maryję Pannę jako swoją Matkę, Jezus ustanowił kult maryjny”.

Na wystawie znajdują się rzeźby, obrazy malowane i haftowane, ikony – w sumie 197, które przedstawiają i przypominają postać Maryi i różnorodność tytułów które Jej są przypisane.
Podczas wystawy chcemy każdemu zaproponować chwilę medytacji na temat Tej, która bezwarunkowo spełniła wolę Boga, która współpracowała w Zbawieniu Świata poprzez zwykłe i zarazem nadzwyczajne TAK. Jest to hołd...
Czytaj całość
 
Dzień Matki Bożej z Aparecida w Itaipuaçu
12 październik do szczególny dzień w Brazylii. W tym dniu obchodzi się uroczystość patronki tego kraju Matki Bożej z Aparecida. Aparecida to mała miejscowość przy drodze między Rio de Janeiro a São Paulo, gdzie prawie 300 lat temu rybacy wyłowili małą figurkę Matki Bożej i której kult szybko stał się znany w całej Brazylii.

Jednym z powodów powodzenia kultu Matki Bożej z Aparecida był kolor figurki. Jest ona ciemna, co przypomniało Brazylijczykom, że Maryja jest taka sama jak oni, że nie utożsamia się Ona tylko z białymi, ale z wszystkimi swoimi dziećmi.

Dziś w tym miejscu stoi jedno z większych maryjnych sanktuarium świata. Przybywają do niego rzesze pielgrzymów. W całej Brazylii jest wiele kościołów dedykowanych właśnie Matce Bożej Niepokalanie Poczętej z Aparecida.

Jednym z nich jest kaplica w Recanto na terenie parafii Matki Bożej z Fatimy w Itaipuaçu. Od lat...
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 46 - 50 z 831
http://www.horyzonty.misjesac.pl/help/screen.html