Pierwszy postulat w Meksyku
W dniach od 15 października do 15 grudnia 2014 roku, we wspólnocie pallotyńskiej w Tenango del Aire odbył swój postulat pierwszy meksykański kandydat na pallotyna, Héctor Jesús Jiménez Romero.

Przez dwa miesiące poznawał wspólnotę miejscową: czym się zajmujemy jak wygląda nasze życie i praca duszpasterska. W drugiej części postulatu również sam aktywnie pomagał w pracy z grupami parafialnymi. W czasie studium poznawał podstawy języka portugalskiego, studiował Katechizm Kościoła Katolickiego, zapoznawał sie z historią naszego Stowarzyszenia, osobą naszego Założyciela i poznawał w stopniu ogólnym Prawo, według którego funkcjonuje dzieło św. Wincentego Pallottiego.

Uczestniczył też....
Czytaj całość
 
Choroba naprawdę jest krzyżem
Choroba naprawdę jest krzyżem, czasami ciężkim krzyżem, z próbą, którą Bóg dopuszcza w życiu człowieka, w niepojetej tajemnicy planu, który wymyka się naszym zdolnosciom pojmowania. Ale nie powinna ona być widziana jako slepe przeznaczenie.

Przeciwnie, krzyż choroby, nawet kiedy ciąży ciału, niesiony w łączności z krzyżem Chrystusa staje się źródłem zbawienia, życia i zmartwychwstania, dla samego chorego i dla innych, dla całej ludzkości.


św. Jan Paweł II
 
Orędzie Ojca Świętego na XXIII Światowy Dzień Chorego (11 lutego 2015)
Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi (Hi 29,15)

Drodzy bracia i siostry,
z okazji XXIII Światowego Dnia Chorego, ustanowionego przez św. Jana Pawła II, zwracam się do Was wszystkich, którzy nosicie ciężar choroby i na wiele sposobów jesteście złączeni z cierpiącym ciałem Chrystusa; jak również do Was, pracowników i wolontariuszy zaangażowanych w służbie zdrowia.
Temat w tym roku zaprasza nas do medytacji słów z Księgi Hioba: “Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi” (29,15). Chciałbym ją podjąć w perspektywie mądrości serca (sapientia cordis).

1. Mądrość ta nie jest znajomością teoretyczną, abstrakcyjną, wynikiem rozumowania. Raczej jest ona, jak określa ją św. Jakub w swoim Liście, “czysta, dalej, skłonna do zgody, ustępliwa, posłuszna, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, wolna od względów ludzkich i obłudy” (3,17). Z tego też powodu jest ona postawą wlaną przez Ducha Świętego w umysły i serca tych, którzy potrafią otworzyć się na cierpienia braci i dostrzec w nich obraz Boga. Uczyńmy zatem naszym zawołanie Psalmu: “Naucz nas liczyć dni nasze / abyśmy osiągnęli mądrość serca” (Ps 90,12). W tej mądrości serca (sapientia cordis, która jest darem Boga, możemy zebrać owoce Światowego Dnia Chorego.

2. Mądrością serca jest służba bliźniemu. W mowie... 
Czytaj całość
 
Cierpienie darem Boga!
Pośród wszechwładnie królujących telewizyjnych reklam niewątpliwy prym wiedzie reklama środków przeciwbólowych. Niektóre z nich mają nawet po kilka mutacji, niektóre są inteligentne, a nawet „cudowne”. Za nimi idą ogromne sumy pieniędzy. Rodzi się pytanie: jaki jest tego cel?

Na ile rzeczywiście mogą te środki zniwelować ból, cierpienie, których człowiek doświadcza, czy też jest jeszcze jakiś inny cel. Owa „inteligencja” czy „cudowna moc” ma uświadomić człowiekowi, że w jego cierpieniu niepotrzebny jest mu Bóg, który i tak nie chce człowieka uwolnić od niego. Ba, nawet syci się ludzkim bólem, ludzkim cierpieniem. A przecież wystarczy łyknąć „cudowną” pigułkę i po problemie. Skąd zatem w świecie tyle cierpienia?

To pytanie stawia również papież Jan Paweł II, mówiąc równocześnie, iż „z prawa natury cierpienie jest codziennym chlebem człowieka, stałym elementem jego życia w każdym wieku. Dlaczego cierpimy? Oto wielkie pytanie, w obliczu którego wielu, nie znajdując odpowiedzi, reaguje buntem. Otóż jedynie wiara czerpana z Ewangelii, ukazująca Jezusa umarłego na krzyżu i zmartwychwstałego z miłości do ludzi stanowi odpowiedź zdolną zadowolić rozum i wypełnić serce”.

Te papieskie słowa są jasnym świadectwem, że nie wystarczy...
Czytaj całość
 
Dzień modlitw, refleksji i działania przeciw handlowi ludziom
Ks. kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, przekazał za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie informację, że w ramach obchodów Roku Życia Konsekrowanego, w dniu 8 lutego br., w liturgiczne wspomnienie św. Józefiny Bakhita, obchodzony będzie w Kościele Powszechnym dzień modlitw, refleksji i działania przeciw handlowi ludziom.

W związku z ww. wydarzeniem, Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wystosowało „Apel”. Oto jego treść:
„W ramach Roku Życia Konsekrowanego – 8 lutego 2015 – w liturgiczne wspomnienie św. Józefiny Bakhita, obchodzony będzie w Kościele Powszechnym dzień modlitw, refleksji i działania przeciw handlowi ludziom.

Kościół Katolicki, w tym liczne zgromadzenia zakonne na całym świecie, aktywnie angażują się, na wielu płaszczyznach, aby przeciwdziałać temu procederowi. Działania...

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 31 - 35 z 840
http://www.horyzonty.misjesac.pl/help/screen.html